Jak zapobiegać podrażnieniom i dbać o podrażnioną skórę dziecka?

Natasza Dajewska
Natasza Dajewska Położna Podstawowej Opieki Zdrowotnej

     Tuż po urodzeniu skóra małego dziecka jest kilka razy cieńsza niż dorosłego, a przez to bardziej delikatna, wrażliwa i skłonna do podrażnień.

Materiał pieluszki a zapobieganie podrażnieniom

    By zapobiec podrażnieniom, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego została wykonana pieluszka. Powinien on zapewnić optymalną cyrkulację powietrza, dając skórze możliwość swobodnego oddychania.

grafiki_03_1000px

    Pieluszka powinna być wykonana z hipoalergicznych materiałów, aby nie podrażniać cienkiej i wrażliwej skóry noworodka, niemowlęcia lub małego dziecka. Wszystko, z czym ma ona kontakt przez dłuższy czas, musi być absolutnie bezpieczne. Chłonny wkład trzyma wilgoć z dala od skóry, co pozwala uniknąć problemów pielęgnacyjnych.

Co robić, kiedy doszło do podrażnień?

    Jeśli jednak już doszło do podrażnienia czy zaczerwienienia skóry, należy częściej niż zazwyczaj przewijać oraz wietrzyć pupę dziecka. Pozwólmy mu przez kilkanaście minut po każdej zmianie pieluchy pobyć bez niczego. Powietrze wysuszy wszelkie niekorzystne zmiany i złagodzi podrażnienie, a samo dziecko na pewno będzie zadowolone z takiej wolności. W ten sposób delikatne zmiany skóry powinny szybko ustąpić. W sytuacji gdy doszło do poważniejszego uszkodzenia, na przykład do odparzenia, należy zastosować specjalne środki wspomagające gojenie zmian lub skonsultować się z położną.

Screen Shot 2016-03-04 at 13.29.48

    Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak największy komfort i wygodę. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, by produkt, którego dziecko używa najczęściej oraz który jest najbliżej jego skóry, był dla niego bezpieczny. Takie właśnie są nowe pieluszki Toujours, wykonane z materiału, który umożliwia skórze oddychanie.

play

Wielka zmiana pieluszki

Zobacz, jak położna ocenia nowe pieluszki Toujours.

Zobacz film

Pytania i odpowiedzi

zobacz

0d3ZLbnvQRs
x

Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka