Jak przewijać i ubierać dziecko chodzące? – na przykładzie pieluszek Toujours.

Natasza Dajewska
Natasza Dajewska Położna Podstawowej Opieki Zdrowotnej

    Każdy rodzic wie, że najwygodniej zmieniać dziecku pieluszki w pozycji leżącej. Jednak dziecko, które poczuło już pełną swobodę ruchów, zaczyna raczkować lub stawiać pierwsze kroki, ani myśli o spokojnym leżeniu. Ma niesamowitą energię i ciekawość świata. Leżenie je ogranicza, dlatego przewijanie w tej pozycji staje się utrudnione. To rodzic musi nadążyć za maluchem i nauczyć się zmieniać pieluszkę podczas ruchu.

Jak przygotować się do zmiany pieluszki?

    Zanim przystąpimy do zmiany pieluszki, przygotujmy sobie pomocnika w postaci zabawki, książeczki czy innego bezpiecznego przedmiotu, aby skupić na nim uwagę dziecka. Pod ręką musi być też oczywiście pielucha oraz woda i płatki do zmywania lub chusteczki.

    Pamiętajmy, że trzeba mówić do malucha. W ten sposób tłumaczymy mu zasadność tego, co robimy. Nawet jeśli nie rozumie naszych słów, świetnie pozna po intonacji głosu, że to bezpieczna i konieczna czynność. Możemy zadawać dziecku pytania, wówczas poczuje, że ma jakiś wpływ na te działania, może w pewnym sensie kontrolować tę sytuację.

mama z dzieckiem

Jak zmienić pieluszki?

    Najlepiej zaprowadzić dziecko w bezpieczne miejsce i pozwolić mu się oprzeć z przodu. Zsuwamy mu odzież, ale nie zdejmujemy jej. Pamiętajmy, że czynność ta musi być wykonana bardzo sprawnie. Odpinamy pieluszkę z przodu, zdejmujemy i myjemy ciało dziecka, osuszamy i przystępujemy do zakładania świeżej pieluszki. Wcześniej ją przygotowujemy poprzez rozprostowanie. Zakładamy od tyłu do przodu, dopasowując do ciała dziecka. Zapinamy rzepy, pamiętając, by nie były przyklejone ani za ciasno, ani za luźno – dzięki elastycznym boczkom nowe pieluszki Toujours dopasowują się odpowiednio do obwodu brzucha.

pielucha3

    Pieluszki mają również falbanki, które – dzięki wielu gumkom – idealnie przylegają do ciała, co ma szczególne znaczenie podczas intensywnego ruchu dziecka. Falbanki zatrzymują zawartość wewnątrz pieluszki, co zapobiega przemoczeniu odzieży. W nowych pieluszkach Toujours dziecko czuje komfort i nie jest skrępowane podczas zabawy czy nauki chodzenia.

gumki

    Dobrze wybrane pieluszki oraz umiejętność ich ekspresowej zmiany w każdej sytuacji zapewniają dziecku komfort oraz niczym niezaburzoną możliwość odkrywania świata, a rodzicom ułatwiają sprawowanie opieki.

play

Wielka zmiana pieluszki

Zobacz, jak położna ocenia nowe pieluszki Toujours.

Zobacz film

Pytania i odpowiedzi

zobacz

0d3ZLbnvQRs
x

Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka