Jak prawidłowo zmieniać pieluszki? - na przykładzie pieluszek Toujours.

Natasza Dajewska
Natasza Dajewska Położna Podstawowej Opieki Zdrowotnej

    W codziennym życiu świeżo upieczonych rodziców pojawia się pewna powtarzalna czynność – przewijanie. Zmiana pieluchy to bardzo istotny moment zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Zdarza się nawet kilkanaście razy na dobę, dlatego tak ważne jest, by towarzyszyło jej poczucie komfortu. Do tej czynności należy się odpowiednio przygotować. Ważny jest wybór miejsca, w którym dziecko będzie czuło się wygodnie, a rodzice będą mieli możliwość zadbania o higienę i bezpieczeństwo swojej pociechy.

Kluczowe znaczenie ma jakość pieluchy i odpowiedni rozmiar

    Pieluszka musi być dopasowana nie tylko do wagi dziecka, ale przede wszystkim do jego budowy ciała. Nowe pieluszki Toujours są dostępne w sześciu rozmiarach – by sprostać potrzebom dziecka na każdym etapie rozwoju. Nie należy używać za małych pieluch, nawet jeśli wydaje się to bardziej ekonomiczne (jest ich więcej w paczce), ponieważ będziemy musieli je częściej zmieniać. Zbyt ciasna pielucha może uciskać ciało i nie zmieścić zawartości, za duża zaś i niedopasowana może ocierać delikatną skórę dziecka i przeciekać. Odpowiednio dobrany rozmiar gwarantuje komfort i pewność, że z pieluchy nic się nie wydostanie na zewnątrz.

pieluszki-ok

    Wybierając pieluchę dla noworodków mających jeszcze kikut pępowiny, należy pamiętać o przewiewności materiału. To bardzo wrażliwe miejsce i pielucha nie może przeszkadzać w jego gojeniu – musi być więc ułożona na brzuchu noworodka ze szczególną starannością. Nowe pieluszki Toujours o rozmiarze 1 mają specjalne wewnętrzne wycięcie, które zapewnia odpowiedni dopływ powietrza do tego wrażliwego miejsca.

grafiki_02_1000px

Prawidłowy sposób zakładania pieluszki

    Bardzo ważny jest sposób podnoszenia bioder dziecka podczas mycia skóry i podkładania pieluchy. Nie należy podciągać noworodka lub niemowlaka w górę za nogi, by nie uszkodzić delikatnych stawów. Najbezpieczniej jest chwycić dziecko za uda i delikatnie przygiąć je w stronę brzucha. Delikatnie wsuwamy pieluchę pod plecy dziecka, odpowiednio wysoko, uważając, by powierzchnia pieluchy stykająca się ze skórą dziecka była wygładzona. Podciągamy przód pieluszki Toujours i również go wygładzamy. Jeszcze tylko odpowiednie naciągnięcie rzepów… i gotowe!

rzepy-pierwsze-kroki-min

Swoboda ruchów i odpowiednie dopasowanie pieluszki

    Nowe pieluszki Toujours mają elastyczne rzepy, które dają rodzicom pewność, że dziecko ma pełną swobodę ruchów, a dziecku poczucie, że nic go nie ogranicza. Rzepów nie należy naciągać zbyt mocno, ale nie mogą też być luźne – pielucha powinna swobodnie przylegać do ciała, nie cisnąć ani się nie zsuwać.

    Dopasowanie nowych pieluszek Toujours gwarantują liczne gumki i falbanki przylegające do ud dziecka. Ich liczba i długość zależy od rozmiaru. Im dziecko jest starsze, tym więcej gumek – zwiększa się liczba wykonywanych ruchów i przyjmowanych pozycji ciała. Falbanki gwarantują, że pielucha nie będzie przeciekać – pamiętajmy więc, by podczas przewijania dokładnie wywinąć je na zewnątrz.

     Zmiana pieluchy to cudowny czas bliskości rodziców i dziecka. To idealny moment na uśmiechy, żarty, opowieści, a u starszych dzieci nawet na edukację! Sprawmy, by były to przyjemne chwile, a nie tylko codzienny obowiązek. Właściwy wybór pieluch pozwoli nam spędzić te kilka minut w przyjemnej atmosferze, spokoju oraz komforcie.

play

Wielka zmiana pieluszki

Zobacz, jak położna ocenia nowe pieluszki Toujours.

Zobacz film

Pytania i odpowiedzi

zobacz

0d3ZLbnvQRs
x

Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka